Analizujemy „argumenty” Damiana

Posted: Lipiec 1, 2010 in 02. Idee

Niniejszy wpis jest uzupełnieniem mojej odpowiedzi na vlog użytkownika filozofero.
Tutaj
oryginalny filmik usunięty z YT.

1. Głównym argumentem ludzi, którzy głosowali na JKMa jest to, że on chce coś zmienić, że stoi przy swoim. To na co on chce zmienić nie jest wcale na lepsze.

Niewydolność systemu gospodarki socjalnej (Niemcy), czy społecznej gospodarki rynkowej (Polska) jest oczywista. Wysokorozwinięte kraje toną w długach, których na co dzień się nie czuje, ale one istnieją. Dobitnie pokazał to przykład USA, gdzie po raz kolejny przejechano się na ingerencji państwa w gospodarkę.
Pal licho gdyby konsekwencje pozostały w sferze gospodarczej, ale bardzo niski przyrost naturalny również wynika z zabezpieczeń socjalnych. Skoro moją przyszłość (marną bo marną, ale jednak) zagwarantuje państwo poprzez emeryturę i różne zniżki to po co mam się martwić o dzieci? Inny przykład: ogromne utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej, masa podatków zniechęca do własnej inicjatywy- stajemy się społeczeństwem pracowników najemnych.

Dlaczego nikt z tym nic nie robi? Odpowiedź jest prosta- nie pozwala na to walka o wyborcę, który często nawet nie wie, że płaci daninę w postaci podatków pośrednich. Ludzie naprawdę nie mają o tym pojęcia, nie uwierzyłbym gdybym nie przepytał przypadkowych osób. Mało kto wie, że bezpłatna szkoła wcale nie jest bezpłatna bo finansuje się ją z pieniędzy podatników (tak- kupując batonika w sklepie też płacisz podatek. Jesteś podatnikiem od momentu, w którym się urodziłeś). Politycy zresztą nie silą się na edukowanie społeczeństwa co pięknie pokazała dzisiejsza debata Komorowskiego i Kaczyńskiego. Przypominała ona kłótnię w partii dwóch socjalistów. Obydwaj mówili tylko o przywilejach i różnych bezpłatnych rzeczach.

Zmiany są niezbędne. Wymusi je albo kryzys, zamieszki, przewroty etc albo pozwolenie poważnym politykom na reformy.

2. Ich częstym argumentem jest to, że ludzie, którzy kandydują z jakiś poważniejszych partii mają głosy ludzi tych, którzy oglądają telewizję, która manipuluje, przeinacza fakty szczególnie TVN i TVP. Wszystko to manipulacja

Dowodów manipulacji telewizji publicznej są dziesiątki. Co się zaś tycz stacji prywatnych to polska sytuacja jest specyficzna. Prywatny nadawca może obstawać przy kim chce, tak jak TVN przy PO, czy Gazeta Wyborcza przy środowisku Kwaśniewskiego. Problem jednak w tym, że pluralizm może być zapewniony tylko wtedy, gdy media powstały na normalnym rynku. U nas gazety, radia i telewizje miały swój początek w czasach uwłaszczenia nomenklatury. Kto mógł mieć środki finansowe i logistyczne oraz znajomości (przyznawanie koncesji na częstotliwości) niezbędne do utworzenia poważnego medium jeśli nie beneficjenci starego systemu? I niestety media mamy jakie mamy- skupione wokół lewicy i centrum. A zestawienie takiej TV Trwam z Fox News wzbudza pusty śmiech.

3. Będę z wami szczery, nawet specjalnie nie interesowałem się co mają do zaoferowania poszczególni kandydaci w swoim programie. A to dlatego, że wiem, że prezydent ma niewiele do gadania.

Wybory prezydenckie są poważnym sprawdzianem akceptacji może nie tyle jakiejś partii, co kierunku politycznego. Stąd też wybory prezydenckie mogą nieźle przemeblować scenę polityczną w zakresie układu sił w parlamencie i samorządach. Tak będzie i teraz bo wybory samorządowe i parlamentarne są niedługo.

Najlepszym dowodem tego jak ważny jest urząd prezydenta jest mordercza walka głównych frakcji. Pominę już wyliczanie kompetencji prezydenta bo jest coś równie istotnego. Otóż prezydent ma najsilniejszą legitymizację od narodu. Partie polityczne w ramach systemu proporcjonalnego konstruują listy wyborcze zgodnie e swoim zapotrzebowaniem i w efekcie ma się niewielki wpływ na to, czy akurat nasz kandydat znajdzie się w parlamencie. Rozwiązaniem byłyby jednomandatowe okręgi wyborcze, które PO chciała wprowadzić, ale jak to i z resztą reform po dojściu do władzy- zrezygnowała z jakiegokolwiek działania w tym kierunku.

4. Moim i tylko moim argumentem dlaczego oddałem głos akurat na tą osobę, a nie na inną jest to, że w wyżej rozwiniętych państwach prezydent i rząd to to samo, a u nas prezydent i rząd to potrafi być co innego, więc jeżeli prezydent i rząd tworzy jedność coś mogą zrobić i po czterech latach można ich ocenić.

Konstytucjonaliści mówią, że nasza konstytucja jest eklektyczna. Co to oznacza w praktyce? Została skonstruowana tak, a nie inaczej ze względu na polityczną walkę. Kwaśniewski działający w Komisji kodyfikacyjnej, gdy okazało się, że ma szanse na objęcie urzędu zamiast Lecha Wałęsy chybcikiem dorzucił kilka uprawnień głowie państwa, która w pierwotnej wersji miała być dużo słabsza. Co do pozostałych zagadnień odpowiedziałem w filmiku. Po już teraz zapowiedziała ustami BK, że potrzebuje 500 dni spokoju. Czekając na wybory samorządowe i parlamentarne nie przeprowadzą żadnych reform bojąc się spadku poparcia, a po wyborach na pewno nie zmontują większości pozwalającej na zmiany i impas będzie trwał. Tutaj można rozpatrywać kolejne zagadnienie- kiedy i jak PO stała się partią władzy, no ale to osobny temat.

5. Ty naprawdę myślisz, że wprowadzenie legalnych narkotyków to taka łatwa sprawa.

W ramach państwa kontrolującego wszystko i wszystkich na pewno nie. Od razu powstałoby pięć nowych urzędów. Ale nawet w takim państwie da się to obejść (vide dopalacze). Efekt jest taki, że władza bezprawnie nasyła na te sklepy skarbówki. To jest dopiero bezprawie i pokazanie jak państwo może pognębić obywatela.

6. Jesteś przeciwko Unii Europejskiej? Bo dzięki niej akurat wszystko dookoła się buduje i remontuje.

Wszystko wytłumaczyłem już w filmiku. Ale warto powołać się na wiarygodne źródła. Poniżej cytaty z artykułu w Rzepie.
– Całkowite zadłużenie samorządów na koniec III kw. 2009 r. wyniosło 32 mld zł. Spodziewamy się, że na koniec 2009 r. wzrosło do ok. 40 mld zł – mówi Robert Sochacki, wiceprezes BGK. Kwota ta jest wyższa od podawanej przez NBP, gdyż samorządy coraz chętniej zadłużały się także poprzez emisję obligacji oraz w instytucjach międzynarodowych, np. Europejskim Banku Inwestycyjnym.
– To w znacznym stopniu efekt uruchamiania inwestycji współfinansowanych z funduszy unijnych. Potrzebny jest do nich wkład własny – tłumaczy Danuta Kamińska, skarbnik Katowic i szefowa komisji skarbników Unii Metropolii Polskich.

CDN

Reklamy
Komentarze
 1. WlochAnonim pisze:

  Miałem okazję obejrzeć twój film (youtube) odpowiadający niejakiemu Panu „damianero”
  Dobrze grasz twarzą, wypowiadasz się sensownie i składnie (przygotowałeś się).Pracuj nad sobą, zdobywaj doświadczenie, widać w tobie potencjał do głoszenia libertarianizmu.
  Oby jak najwięcej tego typu działań.
  Pozdrawiam

  • Lucem fero pisze:

   @WlochAnonim
   Dzięki. Mam określony plan działań w sieci i realu, mam nadzieję, że mi się uda.
   Pozdrawiam

   • yarrsung pisze:

    Takich damianków jest w Sieci od groma. Miałem już nieprzyjemność się z nimi zetknąć. Grunt to trwać przy swoim i zarzucać ich argumentami: wtedy zazwyczaj odpadają po krótkiej chwilce (i na przykład likwidują filmiki z własnymi wygłupami ;P).
    Trzymam kciuki, podobnie jak inni odwiedzający. Zapowiada się ciekawie, a i JKM docenił 🙂

  • Jarema pisze:

   Świetny filmik, i ogólnie cała ta stronka.
   Odnośnie wypowiedzi damianero o tv, to czysta hipokryzja, bo w jednym ze swoich filmików twierdził co innego…
   Pozdro z S-c

 2. bronhit pisze:

  witaj, jak dla mnie to zapowiada sie to ciekawie. zobaczymy co dalej. liczę iż nie wpadniesz w polemiki z głupcami. pamiętaj – nie dyskutuj z nimi bo ludzie nie zauważą różnicy.

  trzymam kciuki

 3. Blazej pisze:

  Chciałem tutaj Tobie pogratulować świetnie wykonanego filmu na YouTube.
  Kontrargumenty miałeś bardzo trafne i konkretne, przedstawione w bardzo lekkostrawny sposób, bez agresji i wyśmiewania. Wypowiadasz się bardzo profesjonalnie. Życzę powodzenia w głoszeniu treści wolnościowych!

 4. Lucem fero pisze:

  @bronhit
  Moim celem jest promocja kolibu- strawna forma dla niedoinformowanych, prosty przekaz i coś co zaciekawi. Dobrym przykładem są zagraniczne klipy wolnościowe, do których brakuje nam hoho…
  Dzięki

 5. Jimmy_CSF pisze:

  Świetny materiał. Polecam wypromować na :
  http://www.kontestacja.com/

 6. Mariusz pisze:

  Powodzenia !:)

 7. znawca pisze:

  Brawo, dobra odpowiedź na wideo tytułowego pseudo-yntelygenta damianero

 8. Lujan pisze:

  Świetny materiał, widać że wiesz o czym mówisz, w przeciwieństwie do pana Damiana, który robieniem z siebie głupka, dziwnymi minami i jakąś pseudo ironią stara się zawładnąć umysłami swoich widzów – nie mam pojęcia czemu ludzi tak ciągnie do głupoty.

  Liczę na więcej filmików.

  Pozdrawiam.

 9. mdss pisze:

  Witam
  Bardzo dobre nagranie – będę polecał znajomym 😉

  Powodzenia i trzymam kciuki za dalszą działalność!

 10. Stephan pisze:

  Brawo! Mówisz jasno i rzeczowo. Mam nadzieję, że już wkrótce przejdziesz do wyższej kategorii wagowej, niż ta, w której stara się brylować zabawny Damian. Zasługujesz na to!
  Pozdrawiam, Sławek

 11. Qlturalny pisze:

  Jestem pod wrażeniem dzisiejszego wykopu Twojego autorstwa. Filmik jednocześnie lakoniczny i bardzo kreatywny (szczególnie jeśli chodzi o montaż 😉 Pozdrawiam serdecznie! i życzę sukcesów w promowaniu normalności 🙂

 12. Anonim pisze:

  Pięknie, już wcześniej zauważyłem, że ten cały damian myli fakty i sam sobie zaprzecza. W końcu ktoś mu to wytknął. Będę polecał znajomym i czekam na więcej

 13. cyna pisze:

  Pięknie, już wcześniej zauważyłem, że ten cały damian myli fakty i sam sobie zaprzecza. W końcu ktoś mu to wytknął. Będę polecał znajomym i czekam na więcej

 14. kuba pisze:

  tak trzymać.

 15. witek pisze:

  Znakomicie. Krótko, na temat, bez obelg. Można było by każdy temat pogłębić spokojnie, ale zwięzłość tutaj popłaciła. Tak trzymać.

 16. creativepl pisze:

  Powodzenia, w nakierowywaniu pseudo-inteligentów na dobrą drogę 🙂

 17. Wichur pisze:

  No w końcu zwycięstwo treści nad formą 🙂 Piękny przykład jak merytoryczna argumentacja jest w stanie zdemolować nawet pseudo-oświeconego internetowego celebrytę. Twój spokój i rzeczowość, kontra pokemońska mimika zmanierowanej nastolatki.

  Po publikacji Twojego filmu internet stał się odrobinę mądrzejszy… Jeszcze!

 18. Filip pisze:

  Takie punktowanie naiwniaków i pseudointeligentów bardzo mi się podoba 🙂 Czekam na więcej!

 19. Kowalski pisze:

  Dzięki! Już nie mogę słuchać idiotycznych wypowiedzi „Damianero” i jego popleczników. Widać, że znasz się na tym.

 20. MrMgr pisze:

  Witaj,
  gratuluję błyskotliwej argumentacji. Ale mam jeszcze jeden co do powodów Greckiej zapaści. I nie zauważyłem by media o tym wspominały. Pamiętacie przecież, że to Grecja organizowała XXVIII Letnie Igrzyska Olimpijskie. Na budowę infrastruktury zapożyczyli się miedzy innymi w UE na sumę 54 Miliardów EURO. Choć to prawdopodobnie zobowiązania długo terminowe, taka suma mogła mieć wpływ na obecna sytuację budżetową Grecji.

  Jest jeszcze jeden powód poza rozpasanym socjalem, mianowicie. Rząd Grecji fałszował statystyki gospodarcze tak by pozornie spełnić założenia konwergencji. Czyli zbieżność makro ekonomicznych czynników takich jak inflacja, deficyt z tymi panującymi już w unii walutowej. Konsekwencje tego oszustwa widać teraz. Gdyż to niedopasowane generuje koszty.

 21. gość serwisu pisze:

  Oglądałam twój filmik na Youtube „Damian do lasu” i bardzo mądrze mówisz, ale jedna uwaga. Jako trzeci z głównych, obecnych problemów wymieniłeś MAŁY PRZYROST NATURALNY. Jeżeli uwazasz że 726 mln ludzi z czego połowa biednych to mało i że liczy sie ilość a nie jakość , to ja ci serdecznie współczuję. NIE WAŻNE ILU LUDZI ZYJE WAŻNE JAK ŻYJĄ. Lepiej żeby był tylko 1 mln mieszkańców ale żyli godnie.

  • kosa pisze:

   nie rozumiesz istoty problemu – jeśli na jedną parę europejczyków przypada 0,25 dziecka a na jedną parę muzułmańską 8, to sama sobie odpowiedz jaki będzie stosunek liczby muzułmanów do europejczyków za powiedzmy 100 lat?

   • gość serwisu pisze:

    czyli boisz się że muzułmanów będzie więcej niz katolików? człowiek to człowiek – każdy taki sam. Istotą twojego problemu jest rasizm

   • lolek79 pisze:

    Pani „gościu serwisu” muzułmanie w europie to nie jest problem na tle rasowym, tylko problem na tle prawnym. Chodzi tu o prawa z których większość europejczyków jest dumna (równość kobiet, prawa człowieka). Muzułmanie chcą w europie prawa opierać na koranie (tak jak w krajach arabskich), a co za tym idzie wyeliminować to co dla nas stanowi wielką wartość.

    • gość serwisu pisze:

     naprawde myslisz że europa pozwoli sobie narzucić jakieś prawa, przez kogokolwiek, tylko dlatego że będzie nas mniej?

    • lolek79 pisze:

     @ gościu serwisu – Oczywiście. I wcale nie musi być „nas” mniej. Wystarczy żeby muzułmanom zależało bardziej. To jest proces który już się zaczął. Od dwóch lat w Wielkiej Brytanii działają sądy na bazie szariatu: http://www.timesonline.co.uk/tol/comment/faith/article4749183.ece
     A tu możesz dowiedzieć się czegoś więcej o konflikcie europejskich praw człowieka z wartościami muzułmanów:
     http://www.euroislam.pl/index.php/category/prawa-czlowieka/

     • gość serwisu pisze:

      Polski rząd zdecydował jakiś czas temu, iż obywatele nie będą podlegać ochronie zagwarantowanej w Karcie Praw Podstawowych tak jak obywatele pozostałych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
      Nawet UE nie narzuciła nam pewnych praw, więc i muzułmanie nie narzuca, bo prędzej dojdzie do wojny niz Polak zgodzi się na „pewne zmiany”

     • gość serwisu pisze:

      a poza tym najwiekszym obecnym problemem Polski jest bieda, a zwiększające przyrost naturalny tylko ją pogłębimy

     • @gośc serwisu
      Ok odpowiem poważnie.
      Czy prawdą jest, że za kilkadziesiąt lat muzułmanów będzie więcej lub niewiele mniej od Europejczyków?
      Czy prawdą jest, że ustrojem WSZYSTKICH państw Europy jest demokracja?

      Zakładam, że powiązanie tych dwóch pytań nie stanowi żadnej trudności.

      • Libertarian pisze:

       ”Czy prawdą jest, że ustrojem WSZYSTKICH państw Europy jest demokracja?”
       Nieprawdą, ponieważ istnieje państwo o nazwie Księstwo Liechtensteinu, gdzie panuje monarchia. Prosiłbym nie wrzucać wszystkich państw europejskich do worka o nazwie demokracja, bo na szczęście nie wszędzie ona panuje 🙂

 22. Supbar pisze:

  Dzięki temu filmikowi rozjaśniłeś mi wiele dewiacji w polityce. I nie chodzi mi tu głównie o sprawy polski, najbardziej zaciekawiła mnie sprawa amerykańska – opieka zdrowotna. Słyszałem przedwyborcze wypowiedzi Obamy dotyczące ,,czego on to nie zrobi”. I w sumie od tego czasu nie słyszałem o nim nic dobrego 😉

  Czekam na więcej !

 23. Andrut pisze:

  Szanowny Panie!
  Dziękuje wielce za opublikowanie tego materiału, że ktoś w reszcie miał nie tylko jaja, ale i rozum żeby postawić kawę na ławę. Należy pokazać społeczeństwu, szczególnie temu buszującemu w internecie, w jaki sposób działa słodkie popiskiwanie takich pseudointelektualistów. Film i argumenty w nich zawarte są nie tylko prawdziwe, ale również nie ma w nich za grosz agresji czy chamstwa za to nasączone są sarkazmem i faktami, a to lewactwo boli najbardziej, gdy nie mają pola do popisu z wyssanymi z palca argumentami. Świetna robota i czekam na więcej!
  Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do dalszej pracy, warto!
  Młody Prawicowiec

 24. ttt pisze:

  Nareszcie ktos, kto glosi poglady Liberalne jasno i rzeczowo – jak Ron Paul albo Gwiazdowski – w przeciwienstwie do niektorych wybrykow pana JKM 🙂

  Zycze wytrwalosci w prowadzeniu strony !

 25. Lucem fero pisze:

  DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM ZA MIŁE KOMENTARZE 🙂
  Obiecuję rozwijać stronę i działalność w necie i realu- z takim zresztą zamysłem to wszystko powstaje. Początki są trudne, ale będzie dobrze.
  Polecam RSS (u góry obok Korwina).

  • teekey pisze:

   Niestety w społeczeństwie gdzie tak mało osób zdaje sobie sprawę, jak wygląda życie w naszym państwie, jak ma się sprawa z Unią, osoby, które na prawdę chcą coś zmienić nie mają poparcia. Z przyzwyczajenia głosuj się już na PO i PIS, bo mają największe poparcie, a obawa przed tym, że zmarnuje się głos na osobę która nie wygra jest tak ogromna, że niekiedy ludzie robią to wbrew sobie. Całe szczęście teraz w dobie internetu młodzi mają do tego pełny dostęp. I o ile nie są jeszcze skażeni myśleniem rodziców i ich mądrością życiową będą w stanie myśleć samodzielnie. Pokolenie PRL musi wymrzeć, by się dało coś w tym państwie zrobić. Bo za komuny wszystko się wszystkim należało, a teraz ludzie nie są w stanie pojąć, że muszą zacząć coś ze sobą robić…

   Co do całości, zarówno filmik jak i argumenty bardzo na plus. Niestety jak pokazały komentarze na YT bez robienia z siebie idioty nie dotrzesz do mas.

 26. Fangerro pisze:

  Jak już ktoś wyżej napisał, zwycięstwo treści na formą. Czekamy na więcej, i tak trzymać !

 27. lolek79 pisze:

  Dołączam się do pochwały Witka i Andruta 🙂 oby tak dalej

 28. rafal pisze:

  Ja to widzę tak: oglądałem 2 filmy Damiana (kurde, gościu ma racje!), a potem to i Damian leży. Potem objerzałem inne filmy Damiana i rzeczywiście mówił z sensem. Myślę sobie, coś jest nie tak, tylko co? Zaraz, przecież ja nie mam żadnej wiedzy o ekonomii i polityce. I właśnie o to chodzi. Ludzi takich jak ja jest więcej, ale ja patrzę na to z innej strony. Inni (chyba) po obejrzeniu tego filmu pomyśleli, że Damian to pajac i koniec.
  To tak jakby poeta oceniał pracę programisty. I chyba tutaj chodzi o prezentację. Damian był wyluzowany, swoje poglądy wygłaszał w lekkim stylu. Autor tego filmu popierał się definicjami z książek. A co byłoby gdyby prowadzili realny dialog??

  Jeszcze moje inne spostrzeżenie, jeżeli wygłaszasz inne, ale racjonalne poglądy niż społeczeństwo to jesteś uważany za mądrzejszego.

  Ale ostatecznie to film dobry.

 29. Lucem fero pisze:

  @gość serwisu
  Czyli oczywiste dane demograficzne wskazujące na to, że jesteśmy wypierani ilościowo z Europy, a co za tym idzie kulturowo również jest nieistotne i w imię dominującej poprawności politycznej mam siedzieć cicho?

 30. qwqw pisze:

  Przyłączam się do gratulacji, na prawdę bardzo dobry filmik. Gdybym mógł coś doradzić to sugerowałbym zakup jakiejś taniej kamery lub jakiegoś lepszego aparatu.

 31. b00ze pisze:

  Czy twoja odpowiedź na film Damiana miała na celu obronę JKM czy tylko i wyłącznie wyjaśnienie pewnych faktów? Drugie pytanie (nieco powiązane z pierwszym, jeżeli jesteś ‚wyznawcą’ JKM): czy zamierzasz oddać głos w drugiej turze wyborów?

  PS. Świetna robota, i z filmem na YT, i z tą stroną. Może znów zacznę głębiej interesować się polityką tego kraju (na którą szczerze powiedziawszy ostatnio ‚kładłem laskę’) 😉

  • @b00ze
   Jestem zwolennikiem konserwatywnego liberalizmu, a nie wyznawcą JKM. A inna sprawa to to, że jest jedynym znanym politykiem, które ten nurt reprezentuje i propaguje.
   W drugiej turze nie głosuję, gdybym głosował to na JK.

   Zapraszam na FB lub RSS- w prosty sposób postaram się tutaj tłumaczyc pewne podstawowe moim zdaniem kwestie.

   pzdr

 32. folek pisze:

  Świetnie kolego oby tak dalej. Trzeba ludzi oświecić trochę bo zdają się błądzić w ciemnym lesie jak dzieci. Merytoryka 5, dykcja 4 🙂

 33. Kev pisze:

  Widzę,że bardzo popierasz JKM’a, ale nie wszystkie jego poglądy są słuszne, przynajmniej nie moimi oczami.
  tutaj, mniej lub bardziej ciekawy wywiad, który przeprowadził pewien bloger:
  http://www.kominek.tv/tt.kominek.i.janusz.korwin…mikke,artykuly,221.htm
  Chciałbym żebyś się wypowiedział o części związanej z biciem i molestowaniem, czy zgadzasz się na takie traktowanie sprawy jak JKM?

 34. @Kev
  Ja popieram konserwatywny liberalizm. Jeśli jedynym jego znanym reprezentantem jest JKM to oczywiste, że go popieram.
  JKM używa skrótów myślowych, a facet z kominka po prostu to wykorzystał bo jakoś nie ma tu rozwinięcia tej myśli tylko szybkie pytanie, krótka odpowiedź i komentarz tego faceta.
  Dziecko jak każdy człowiek podlega ochronie prawnej i to jest oczywiste. Korwinowi nie podoba sie tworzenie specjalnych regulacji dla jakiś grup. A chodzi tu o to, że jeśli w KK istnieje przepis karzący za przymuszenie do obcowania lub innej czynności seksualnej to nieważne czy dopuścisz się tego na dziecku czy nie (chyba, że w KK będzie istniała osobna regulacja w tym przypadku jest- pedofilia).
  Śledzę wszystko co Korwin mówi i nigdy nie wysuwał tez popierających sprowadzenie dziecka do roli przedmiotu, jeśli takie znajdziesz to przeproszę i oczywiście się od tego odetnę.
  Na mój gust po prostu dał się w tym pytaniu wpuścić w maliny

 35. Kev pisze:

  I być może o to chodzi, że przez takie niedomówienia, skróty myślowe etc. prości, głupi ludzie, tacy jak ja mają obawy przed liberalizmem. Pozdrawiam i miej to na uwadze w swoich działaniach.

 36. @Kev
  Sam fakt, że o to pytasz, a nie przyjmujesz tego po usłyszeniu za prawdę objawioną świadczy, że nie jesteś głupi. Ale niejeden szybko takie rzeczy łyknie- to oczywiście wina JKM, który mówi „bierzcie mnie z całym dobrodziejstwem inwentarza albo w ogóle”.
  Ja chcę, żeby koliber stał się realną siłą, mam na to kilkadziesiąt lat i ich nie zmarnuję.
  pzdr

 37. Liberał pisze:

  Moim zdaniem Autorze, trzeba walczyć z negatywnym wizerunkiem JKM w mediach. Wiele osób nie ma o jego programie pojęcia, a już ma o nim samym negatywne zdanie. Piszę to dlatego, że – jak sam słusznie zauważyłeś – JKM jest jedynym politykiem, który jest konserwatywnym liberałem. A swoją drogą – inspirowałeś się może dziełami Bastiata? Pozdrawiam i powodzenia, Twoja praca nie pójdzie na marne.

  • Nie zwalczysz wizerunku JKM w mediach. Należy promować nowe twarze, a to czy one powstaną zależy tylko od nas. Przy czym uważam odcinanie się od JKM za głupotę- koliber istnieje w mediach tylko dzięki niemu.
   Bastiata jeszcze nie czytałem.
   Dzięki i pozdrawiam.

   • yarrsung pisze:

    Liberał pisał o Bastiacie nieprzypadkowo. Widać u Ciebie podobne zacięcie do spokojnego, rzeczowego, a momentami dowcipnego tłumaczenia.
    Jeśli jeszcze nie czytałeś to polecam – dobrze napisane i lekko się czyta.

 38. Dirk pisze:

  pięknie trzymam kciuki !!

 39. Grimm pisze:

  Bardzo, bardzo sensowne. Jakby połączyć całą twoją wiedzę, która zapewne wykracza poza to co wie Damianero, z jego charyzmą godną mówcy, można by coś w kraju zdziałać.
  Życzę powodzenia.

 40. Sundance Kid pisze:

  „Pal licho gdyby konsekwencje pozostały w sferze gospodarczej, ale bardzo niski przyrost naturalny również wynika z zabezpieczeń socjalnych. Skoro moją przyszłość (marną bo marną, ale jednak) zagwarantuje państwo poprzez emeryturę i różne zniżki to po co mam się martwić o dzieci? Inny przykład: ogromne utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej, masa podatków zniechęca do własnej inicjatywy- stajemy się społeczeństwem pracowników najemnych.”

  Nie bardzo rozumiem o co tu chodzi. Czy dzieci w takim razie, powiedzmy, „robi się” po to, żeby mieć kogo doić na starość?

 41. amanka pisze:

  Super! czekam na więcej filmów na YT!

 42. aiso pisze:

  Ogladalam… mówisz z sęsem.. facet też… i facet ci nawet odpowiedział… odbijesz piłeczke??

  • @aiso
   Nie odbiję bo piłeczka znów jest obrzygana i pusta w środku. I kolejny błąd bo Damian chyba nie rozróżnia długu publicznego od indywidualnego zadłużenia obywateli.
   pzdr

   • aiso pisze:

    No coż… odrobiłam lekcje bo przyznam sie że ja nie zrozumiałam o co ci w sumie chodzi. I już wiem że dług publiczny rząd robi za nas a my spłacamy a ten indywidualny to jak sama nazwa wskazuje robimy my. i my sobie sami spłacamy. Damian mówi cały czas o tych z rządu ani razu nie powiedział nic o tym co robią poszczególne jednoski. Więc przestań pieprzyć o obrzyganych piłeczkach tylko przyznaj że nie potrafisz odpowiedzieć.
    P.S ja też jestem konserwatyską choć nie dokońca wszystko rozumiem jednak wkurzają mnie tacy ludzie jak ty co myslą że są tacy ah i och i nie można sie im oprzeć. A jak ktoś zaczyna z nimi dyskutować to zaraz wariat i idiota i nie warto dyskusij prowadzić…

    • Rawdanitsu pisze:

     Oczywiście że mówi o kredytach jednostek – dokładny moment: 1:52 – „twoje kredyty, twoje wszystkie zaciągnięcia”. Wygląda na to że to nie Laudator „pieprzy” (że Cię tak zacytuję) w tej dyskusji. Ani razu też nie nazwał Damiana idiotą – Damiana sposób rozumowania, wiedza i to co twierdzi – nazywają go tak same za siebie 🙂

     Faktycznie – dyskusja z Damianem to strata czasu – nie tylko nie rozumie większości treści o których była mowa ale nie rozumie nawet co sam mówi i jak sobie wielokrotnie zaprzecza. Najbardziej rozwala mnie „Jak ja nie lubię gadać o takich przyziemnych sprawach”…

 43. Pressje pisze:

  Drogi Panie,

  Cieszymy się że czyta Pan Pressje! My czytamy Pańskiego bloga. Proszę zerknąć tutaj: http://pressje.org.pl/index.php?action=news&news_id=40&limit_return=20

  Pozdrawiamy!
  Pressje

 44. Zardoz pisze:

  @Laudator Libertatis

  „kupując batonika w sklepie też płacisz podatek”

  Kupując batonika w sklepie też płacisz podatek do polskiego Skarbu Państwa, a kupując Volkswagena w salonie płacisz podatek do niemieckiego Skarbu Państwa.
  Każdy podzespół wyprodukowany w RFN do tego niemieckiego samochodu również jest opodatkowany.A więc każdy kto go(VW) kupi zasponsoruje Angelę Merkel.
  To samo tyczy się Francji, Hiszpanii itp.

  Powinieneś o tym napomknąć na swoim blogu. JKM też właściwie o tym nigdy nie powiedział/napisał. Może zapomniał? To dość istotny przepływ pieniądza z Polski do innych województw UE. Oczywiście część tej kasy wraca w postaci dopłat do rolników itp. stając się mocnym argumentem prounijnych polityków w kampaniach wyborczych.

  Pozdrawiam wszystkich Liberałów w UE

  • Sundance Kid pisze:

   Jakim cudem? Wedle tego rozumowania, zarabiając w Anglii płacisz podatek dochodowy w Polsce. Albo kupując benzynę, płacisz VAT dla Iraku.

   • Zardoz pisze:

    Jaki VAT? Jaki Irak?
    Jeżeli chodzi o handel w obszarze UE to VAT ma stawkę 0%. Nie wiem jak jest w Iraku. Czy tam go mają? Chodzi o wszystkie obciążenia podatkowe w UE, które ostatecznie ponosi konsument.

 45. Abramis pisze:

  Witam,

  Na początku chciałbym podziękować założycielowi serwisu, bo jak widać coraz więcej młodych ludzi ma dość tego chorego systemu i chce faktycznych zmian, a nie pudrowania stanu faktycznego.

  Z racji, że jestem przedsiębiorcą oraz interesuję się w dużej mierze ekonomią, chciałbym przedstawić też pewne fakty, które są dykutowane bardzo rzadko albo kompletnie się je pomija, a czasem nawet fałszuje.

  1. Podstawą każej gospodarki powinna być produkcja towarów, a nie usługi. W USA jak się nie mylę sektor usług stanowi 75% całej gospodarki, w całym świecie jest to około 45% wliczając do tego handel. Do czego zmierzam… Wszyscy trąbią o ogromnym zadłużeniu itd. tylko nie wiem czy wiele osób zdaje sobie z prostej zasady, że deficyt wynika ze zbyt małej produkcji krajowej i zbyt dużego importu towarów do kraju (bilans handlu zagranicznego). Mówiąc krótko, kupujemy(sprowadzamy) o wiele więcej towarów niż nas jest stać kupić, efektem czego jest coraz to wyższe kredytowanie. Bardzo dobitnie podkreśla to w USA Peter Schiff (zachęcam do oglądania jego video blogów).

  2. Jak zwykle słowo prywatyzacja wzbudza mieszane uczucia. Oczywiście to nie jest nic złego, tylko nikt nie chce popatrzeć jak były prywatyzowane spółki na poczatku lat 90-tych. To była grabierz dokonana i na społeczeństwie jak i wbrew zdrowemu rozsądkowi. Znam jeden przykład, jak u mnie w mieście sprywatyzowano jedną firmę. Kilku panów przyszło, założyło spółkę i za chyba 5 mln zł kupili całą fabrykę (wartość rynkowa wtedy wynosiła 40 mln). Co gorsza oni nie wyłożyli tych 5 mln, tylko poprzez sprzedaż maszyn i innych urządzeń znajdujących się w fabryce. Jak dla mnie to nie prywatyzacja a okradanie. Podobnie wygląda prywatyzacja dziś, tyle, że już jawnie pokazuje się na co mają iść pieniadze z prywatyzacji. Po za tym sprzedać można 1 raz i 1 raz wziąć za to pieniądze, tylko jak już wszystko w ten sposób sprywatyzujemy to czym budżet ma się zamiar żywić ?

  3. Z racji bycia przedsiębiorcą, widzę jak jawnie wszystkie struktury rządowe wysysają pieniądze z mojego portfela. Większość, tak mi się wydaje nie ma pojęcia ile przedsiębiorca musi wydać na płacę pracownika w wysokości 1800 zł. Można to spokojnie pomnożyć x2 i wtedy widać rzeczywisty koszt zatrudnienia. Wiadomo ZUS, PIT4 itp. Ludzie zapewne by zaczeli patrzeć inaczej jak by na rękę dostali kwotę 3600 zł (ten faktyczny koszt) i sami pochodzili po urzedach by rozliczyć się. Może wtedy zauważyliby, że to nie jest wina pracodawcy, że tak mało płaci, tylko wina ustrojowa.

  Mam nadzieję, że mój wpis nie jest za długi 🙂 Niestety znając specyfikę polskich jak i też innych uczelni na świecie, system Keynesistowski guruje nad innymi. Praktycznie porusza się tylko klasyków i neoklasyków jeszcze, ale to tak po łebkach. Zachecam wszystkich do jak najszerszego zapoznania się z różnymi teoriami, bo wtedy człowiek ma trochę inne spojrzenie na to wszystko. Ostatnio coraz modniejsza i wychodzaca z cienia jest tzw. Szkoła Austryjacka (Von Mises Institute).

  Pozdrawiam

  • @Abramis
   Dzięki za wpis. Droga przedsiębiorcy to droga przez mękę co wiem z doświadczenia mojej rodziny. A najbardziej boli księgowanie tych wszystkich trybutów na rzecz kochanej Rzeczypospolitej.
   Niestety tak jak piszesz nie jest to coś co dotyczy każdego, nie jest to namacalne dla wyborcy. Można to zmienia chociażby przez takie inicjatywy jak Dzień Wolności Podatkowej- nawiasem pisząc, gdy podaję datę 23 czerwca jakoś nikt się nie dziwi, że dopiero wtedy zaczęliśmy w tym roku pracować na siebie. Myślę, że większość w to po prostu nie wierzy i grzecznym milczeniem pomija takie kuriozalne liczby 😉

   pzdr

 46. cephei pisze:

  Witajcie. Mam pytanie do Laudator Libertatis. Poruszyłeś bardzo fajną kwestię ogłaszając konkurs. A mianowicie chodzi o przyrzeczenie publiczne. Czy to wszystko co w swoich spotach wyborczych przedstawiają politycy jest przyrzeczeniem publicznym ? W spotach mówią: „My damy Wam takie nagrody i takie w zamian, że na nas zagłosujecie”. Czy można pociągnąć polityków do odpowiedzialności karnej i jak ma się do tego immunitet ?

  Pozdrawiam

  • @cephei
   Niestety nie 😉 „Przyrzeczenie publiczne” to instytucja ściśle określona w Kodeksie Cywilnym. Rozwiązaniem w polityce byłby tzw. mandat związany pozwalający wyborcom odwołać daną osobę jeśliby się źle sprawowała, ale nie wiem, czy gdzieś to teraz funkcjonuje. Nie mamy więc innej możliwości rozliczenia polityka jak kreska nad urną.

   pzdr

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s